Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli?

Blog Single

Hamilelikte beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken birçok detay var. Herşeyden fazla fazla yemek değil, sağlıklı ve bebeğe faydalı olacak şekilde düzgün ve düzenli beslenme srecine geçmek önemlidir. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve annenin sağlığı açısından her detay büyük önem taşır. Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde yüksek civa içeren balıkları sık sık tüketmenin, anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor. Özellikle somon, ton balığı, sardalya, beyaz

etli balık, alabalık ve uskumru hamilelik dönemindetüketilebilecek balık türleridir. Civa miktarı açısından oldukça düşük olan bu balıklar hamilelik dönemi için idealdir. Hamilelikte balık seçimi yaparken civa içeren balıklar tercih edilmemelidir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir besin olan balığın hamilelik döneminde tüketilmesi, anne karnındaki bebeğin beyin ve sinirsel gelişimi için çok önemlidir. Aynı zamanda hayvansal protein kaynağı olan balık, diğer hayvansal proteinden farklıldır. Hamilelikte doğru balık seçmek önemlidir. Hamilelikte balık seçimi önemlidir. Denizlerde yaşanan kirlenme ile denizlerin dibinde biriken ağır metaller balıklarda da kirlenmeye yol açmaktadır. Kirlenme ile oluşan toksik maddeler zehir demektir. Bu toksik maddelerin başında ise kurşun ve civa gelmektedir. Bu tip durumlarda bu balıkların tüketilmesi sonucunda zehirlenme başta olmak üzere, üreme bozuklukları, DNA ve kromozomlarda bozulma, öğrenme bozuklukları gibi ciddi gelecekte de etki edecek sonuçları olabiliyor. Bunun dışında ise zehirlenme ile ishal, bulantı, kusma, şiddetli baş ağrıları gibi etkilere de rastlanmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar bu konuda aşırı dikkatli olmalılar.


Hamilelikte hangi balıklar tercih edilmeli? Deniz ürünleri arasında en riskli olanlar kabuklu deniz ürünleridir. Bunların ağır metalleri tutma kapasitesi çok yüksektir. Riske girmemek adına bunlar hamilelikte tüketilmemelidir.

Mezgit, levrek, lüfer, barbunya, kefal ve kalkan gibi derin su balıklarının besleyici değerleri çok yüksektir. Temiz denizlerden avlanan bu balıklar hamilelikte tüketilebilir. Daha da rahat etmek için ise yüzey balıkları tercih edilmelidir. Hamsi, istavrit, palamut ve uskumru gibi balıklar yüzey balıklarıdır. Uzun yaşayan, diğer küçük balıkları yiyerek beslenen büyük balıklarda, metil civa seviyesi en yüksek seviyeye çıkar ve bu balıkları çok tüketen kişiler risk altındadır. Balık seçiminize dikkat etmeniz sizi bu riskten korur.

Somon balığı, ton balığı, sardalya, beyaz balık, alabalık ve uskumru gebelik döneminde tüketilebilecek balıklardır ve besleyici özelliklerinin yanında folik asit yönünden de zengindir. Bunlar hem yüksek omega 3 yağ asitlerine sahiptir hem de civa oranları düşüktür. Balık tüketmeyen anne adayları ise, omega 3 içeren balık yağı desteklerinden alabilirler. Fakat bu tür vitamin ve mineral desteklerini mutlaka doktor tavsiyesiyle almaları gerekmektedir. Hamilelikte Çiğ balık ve Konserve Besinlerden Uzak durulmalıdır.