Hizmetlerimiz

Berika Doğuma Hazırlık ve Pilates Merkezi Etkinlik 14

Pilates

Pilates; Bedeninize yapacağınız en iyi yatırımdır. Sağlıklı, hastalıklı, uzun bir ömür için, yaşamınızda bir tane biçimidiridir.

Pilates, günümüzün en güvenli ve en etkiliyken sistemidir. Joseph Pilates tarafından kontroloji adıyla zihni ve egzersiz yaptırılması, kasları güçlendirmek, esnekliği sağlamak ve genel olarak sağlamlaştırmak.

Dengeleme, esneklik, güç ve uygun iskelet yapısına odaklanır. Pilatese göre, uygun, kaslarda yoğunlaşan, zayıf olan kaslarda yoğunlaşma ve kasılmadır. Pilates vücuttaki tüm kaslar üzerinde, kas ve kasık tabanı kasları olan temel kasları çalıştırmayı hedefler.

Minder üzerinde ya da özel kullanabilirsiniz aletlerle yapılmıştır.

Berika Doğuma Hazırlık ve Pilates Merkezi Etkinlik 13

Hamile Pilatesi

Gebelik harika ama bir o kadar da zor bir işlemtir. Anne ve bebek sağlığı için mutlaka egzersiz (pilates) yapılmalıdır. Hamile pilatesi gebeyi fazla kilodan, sırt ve bel ağrılarından, ödemden, tansiyondan, şekerden kurtarır. Uygun hale getirmek. Mutlu gebelik mutlu bebek demektir.

Gebelik; kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma, anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilateste bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir.

HAMİLE PİLATESİNİN FAYDALARI

 • Gebelikte yapılan egzersiz, kas gücünü ve esnekliği artırarak kadını doğuma hazırlar, doğumu gerçekleştiren ıkınma eylemini kolaylaştırır.
 • Doğum sırasında oluşan yırtıklar azalır.
 • Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
 • Doğum sonrası uterus çok daha kolay toparlanır.
 • Pilates, gebelikte görünen hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
 • İçerdiği nefes egzersizi sayesinde  gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip, toparlanmasını sağlarken, annenin gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.
 • Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
 • Doğum sonrasında cinsel yaşamın normale dönmesini kolaylaştırır.
 • Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
 • Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için, pilates kişiye mental olarak rahatlama sağlar.
 • Pilates ve nefes bir bütündür. Egzersiz ve nefesle kan dolaşımı arttığından bebeğe giden oksijen miktarı da artar.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Her sporda olduğu gibi pilates yapanlarda da endorfin hormonu salgılanır.  Anne adaylarının fiziksel ve psikolojik olarak daha rahat, daha güçlü ve daha mutlu hissetmelerini sağlar  ve bu durum bebeğe yansır. 
 • Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonları, egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.
 • Skolyoz,
 • İlerlemiş omurga eğrilikleri,
 • Fıtık,
 • Kas problemleri,
 • Doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan gebelerin hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında, iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlanır. Anne adaylarının rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur.

HAMİLE PİLATESİNİN OMURGA VE İSKELET SİSTEMİNE ETKİSİ

            Bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp, hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime vücutlarını hazırlamaları gerekir.
            Pilates, hamileler için çok güvenli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, gebelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içerir. Kısacası pilates; konusunda uzman bir eğitmenle yapıldığında, vücudunuz için gebelik sırası ve sonrasında yapacağınız en güvenli ve yararlı bir egzersizdir.

Berika Doğuma Hazırlık ve Pilates Merkezi Etkinlik 12

Hamile Yogası

Yoga; Günümüzde Batı'da yoğun beden bedene ait bedenler, bedenler, hareketler, içten yanlılıklar, iki tarafın da çalıştığı bir çalışmadır.

PİLATES Mİ , YOGA MI ?

         Pilates, bazen yoga ile karıştırılır. İki garanti benzerlikleri vardır. Pilates kurslarında yogadan orada hayatta hareketler kullanılabilir.

       Ancak bunlar ayrı uygulamalardır !!!

        Pilates, daha çok bir egzersiz sistemi olarak tanımlanır, yoga daha çok ruhani bir duruş ve bir yaşam biçimiminindedir….

İletişim

Odunluk Mah. Akademi Cad. Zeno Center B Blok Daire: 7-8 Nilüfer/ BURSA

Telefon

0505 421 56 55
0505 570 29 88

Sosyal Medya